Hora Hoverla

Hoverla (Ukrainsky: Говерла (Hoverla); Rusky: Говерла (Goverla); Slovensky: Hoverla; Polsky a Německy: Howerla; Maďarsky: Hóvár; Rumunsky: Hovârla) je výškou 2061m nejvyšší hora Ukrajiny. Nachází se v pohoří Černá hora v Karpatech na hranici Zakarpatské a Ivano-Frankovské oblasti. Západní část Hoverly je součástí Karpatské rezervace (Карпатський заповідник) a východní Karpatského národního parku. V pohoří Černá hora je šest vrcholů překračujících 2000 m.

Na vrcholu Hoverly, který tvoří malá plošina je památník obsahující půdu svezenou z všech oblastí Ukrajiny, je zde ukrajinský trojzubec, pamětní deska k vzniku samostatné Ukrajiny, přibližně 5 m vysoký betonový sloup, křesťanský kříž a kovový plánek pohoří sloužící k orientaci při rozhledu do krajiny. Na vrcholu je dobrý signál mobilních sítí.

Kousek od vrcholu je hraniční kámen (č.38), pozůstatek bývalé polsko - československé hranice.

Na východním svahu v ledovcovém kotli pramení řeka Prut, která se vlévá do Dunaje a pak do Černého moře. Je zde také vysoký Prutský vodopád. Svah hory je pokryt bukovým a smrkovým porostem, rostou zde jalovce a velké množství rododendronů. Ve výšce nad 1500 m začíná pás sub-alpského travnatého porostu tzv. poloniny.

Od začátku září do konce května bývá vrchol hory pokryt sněhem. Vzhledem k lavinovému nebezpečí se výstupy v zimním období nedoporučují, hora přesto i v této době přitahuje příznivce extrémní turistiky (1A).

V létě není výstup na Hoverlu náročný a lze zvládnout za 4 hodiny (podle zvolené trasy).

Nejčastěji se na Hoverlu vychází od sportovní základny Zarosľak (Ivano-Frankovská strana), kde je hotel a kemp, údolím řeky Prut po červené značce. Do Zarosľaku je možné dojet po velmi špatné cestě autem po odbočení z cesty číslo P24 mezi městy Verchovina a Vorochta. Při vstupu/vjezdu do národního parku musíte zaplatit vstupné (5,5hriven/osoba) . Stezka z sportovní základny se zvedá do lesů, které jsou plné stříbrných jedlí, smrlů, jalovců a bříz. Nad hranicí lesů cesta prochází alpínskými loukami a po nenáročném hřebeni vystupuje na vrchol. Tato výstupová cesta je 4.1 km dlouhá a je dobře značená.

Návštěvníci Zakarpatské oblasti dávají přednost výstupu z Rachovského rajonu např. z obce Laveščtina (12km) nebo z Rachova, obce Kvasy, Jasiňy nebo osady Kozmeščik.

Podle mého mínění je nejlepší volbou 2-3 dení tůra přes celé pohoří Černá hora začínající ve vesnici Berestečko na jihovýchodním konci masivu. Vesnice je dobře přístupná maršrutkou z městečka Verchovina.

Horská služba pro oblast Hoverly sídlí v Jaremči (tel.411 49, 22286).

V letech 1918 až 1938 byla hora součásti území, které patřilo Československu.

V říjnu 2007 radikálové z proruského Euroasijského svazu mládeže (Eurasian Youth Union ) demonstrativně poničili státní symboly Ukrajiny na vrcholu Hoverly.

24.srpna v den nezávislosti Ukrajiny se na Hoverlu konají masové výstupy, kterých se každoročně účastní i ukrajinský prezident Viktor Juštěnko.

webmaster:mail to hoverla.cz webmaster